Akumulatory do jednostek nawodnych

 

Porządne akumulatory potrzebne są nie tylko w jachtach dalekomorskich czy kutrach użytkowych, ale również w sportowych i rekreacyjnych łodziach motorowych. Wymagają one bowiem większego napięcia podczas startu silnika, dlatego też niemal nigdy nie są wyposażane w konwencjonalne akumulatory kwasowe.

Akumulatory do motorówek sportowych

akumulatory żelowe do łodziŁodzie motorowe, zarówno rzeczne jak i morskie, mają mocne silniki, które potrzebują wysokiego napięcia prądu elektrycznego podczas startu. Niewiele konwencjonalnych akumulatorów zapewnia takie napięcie, a jeśli już, to nie posiada wystarczającej wydajności i jakości jak na potrzeby właścicieli łodzi, dlatego też większość właścicieli bardzo szybko kupuje akumulatory żelowe do łodzi motorowych, zastępując nimi standardowe warianty. Żelowe akumulatory, oprócz znacznie większej pojemności, charakteryzują się o wiele wyższym napięciem podczas rozładowania, i pozwalają na błyskawiczne rozładowanie, wymagane do zasilania silników łodzi. Mogą one więc całkowicie wyeliminować jeden z najbardziej uciążliwych problemów podczas startu silnika, a mianowicie konieczność wielokrotnej próby jego uruchomienia. Duża pojemność magazynu danych pozwala również na wykorzystanie akumulatora jako zasilania do wyposażenia łodzi, podobnie jak ma to miejsce na jachtach i kutrach.

Silniki łodzi motorowych są natomiast na tyle silne, by móc stale ładować owe akumulatory podczas pracy, dzięki czemu często nie wymagają one żadnego ładowania po zawinięciu do portu. Tego typu akumulatory coraz częściej sprzedawane są nawet w mniejszych sklepach żeglarskich, gdyż zapotrzebowanie na nie jest ciągle bardzo wysokie, z racji ich wysokiej wydajności, pojemności i niepodatności na większość usterek, zdarzających się często w kwasowych akumulatorach.