Czym zajmuje się Scrum Master

Żyjemy w czasach ciągłych zmian i niezwykle szybkiego rozwoju. Nowoczesne technologie, niesamowite tempo wprowadzania innowacyjnych rozwiązań prowadzą do zapotrzebowania na specjalistów, którzy w poprzednim stuleciu nawet nie istnieli w świadomości ludzi tamtych czasów. Jeden z takich zawodów to scrum master.

Kto może zostać scrum masterem?

scrum master kto to jestZ pewnością wiele osób nawet nie zdawało sobie sprawy, że istnieje zawód taki jak scrum master. Co za tym idzie, można się zastanawiać, czym właściwie się zajmuje. Scrum master kto to jest – zacznijmy od tego, że jest to osoba, która odpowiada za usuwanie różnorodnych przeszkód uniemożliwiających zespołowi wykonanie danego zadania. W tym procesie ważna jest poprawna implementacja, czyli wdrożenie, procesu i metod. Scrum to jeden ze sposobów podejścia do produkcji oprogramowania. Bardzo istotne jest to, że podejście musi być zwinne i nazywane często bywa agile. Przebieg rozwoju faz produktu wcale nie jest aż taki długi i najczęściej trwa około sześciu tygodni. Po tym czasie należy przedstawić działający prototyp projektu. W skład zespołu scrumowego wchodzi właściciel projektu, zespół projektowy i scrum master, który jest najważniejszą osobą zarządzającą całą pracą. Przede wszystkim musi on dbać o przestrzeganie zasad, które ustali z zespołem, musi gwarantować wsparcie, niwelować przeszkody, rozwiązywać codzienne problemy i stworzyć właściwe warunki do działania. Scrum Master charakteryzować się powinien zwinnością, przejrzystością i skutecznością działań. Dodatkowym zadaniem scrum mastera jest dostarczenie produktu wysokiej jakości i wsparcie zespołu podczas samorealizacji. Musi on stać na straży realizacji procesu i pilnować, by zasady były przestrzegane.

Scrum master z pewnością musi być osobą bardzo odpowiedzialną, opanowaną, działającą szybko i dokładnie. Jest to wymagający zawód, do którego trzeba się dobrze przygotować. Zatrudnienie znajdzie w dużych firmach, które produkują oprogramowanie i rozwiązania IT. Zawód wymagający, ale bardzo dobrze wynagradzany, co zdecydowanie zwiększa jego atrakcyjność.

Categories: Biznes i firma