Dach płaski czy spadowy?

dom

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych bardzo wiele domów miało płaskie dachy. Te spadowe przyszły do nas dopiero później, w drugiej połowie tego dziesięciolecia, i od razu zdobyły taką popularność, że każdy projekt budowlany dom jednorodzinny miał dach spadowy. Nowoczesne domy na wąska działke są w modzie.

Nowoczesne domy na wąską działkę są modne

domSkąd ta popularność takiego rozwiązania? Być może to kwestia chęci odmiany, tak jak to miało miejsce z oknami. Gdy na rynku pojawiły się okna PCV, to od razu wyparły one okna drewniane, mimo, ze te drugie są tak samo dobre. Z dachami mogło być podobnie. Dachy płaskie się znudziły i teraz wszyscy chcieli mieć dachy spadowe. Nowoczesne domy parterowe często mają użytkowe poddasza, lub takie, które można później na takiej przerobić. Dzięki temu nie musimy budować piętra, by zyskać więcej przestrzeni. Najwidoczniej jest to na tyle korzystne rozwiązanie, że większość uległa temu trendowi. Jakie są zalety i wady dachu płaskiego? Wada jest to, ze trzeba go odśnieżać. Nowoczesne domy na wąską działkę zajmują sporo miejsca, a jeśli jeszcze zsypiemy z dachu śnieg to jedną drogę do ogrodu możemy mieć zastawioną zwałami puchu. Jednak na płaskim dachu możemy zorganizować sobie taras, ogródek, miejsce do wypoczynku, a nawet basen. Możemy także umieścić na nim kolektory słoneczne o nachyleniu zależnym od nas, a nie od kąta nachylenia dachu. Z dachem skośnym nic nie możemy zrobić. Obecnie nowoczesne domy z płaskim dachem wracają do łask i coraz więcej osób docenia ich korzyści. Nie wszędzie jednak gmina pozwala takie budować. Absurdalne przepisy nakazują budowanie domów o dachu mającym spad, przynajmniej czterdziestu pięciu stopni (lub innym, zależnie od terenu). Władze blokują budowy domów z płaskim domem, bo są rzekomo bardziej niebezpieczne, ze względu na zbieranie się na nich śniegu. To oczywiście absurd, bo nowoczesne dachy z płaskim dachem też mają lekki skos, którego nie widać, ale są tak wyprofilowane by np. woda deszczowa spływała z nich do rynien, więc i śnieg będzie się osadzał na jednej stronie i łatwo go zmieść na ziemię.

Zatem nasz problem nie istnieje. Niektórzy twierdzą, że dachy spadowe są tańsze, niż płaskie, ale to nieprawda. Ich ceny są porównywalne, w zależności od tego jakich materiałów użyjemy. W nowoczesnym domu na wąska działke to nie ma znaczenia.

Categories: Budowa i remont