Eliminacja wilgoci w piwnicach

Wszyscy zapewne wiemy, jak bardzo niebezpieczna może być długotrwała wilgoć w piwnicy. Jednak wielu z nas, piwnicę kojarzy przede wszystkim z zapachu wilgoci i często wcale się tym nie przejmuje. A przecież nie powinno tak być. Piwnica jest takim pomieszczeniem, który niejednokrotnie izoluje cały dom od podłoża. 

Jak zadbać o piwnicę? 

izolacja piwnicyJeśli na wewnętrznych murach piwnicy wychodzą plamy wilgoci to znaczy, że jej mury zewnętrze są – delikatnie mówiąc – w nieciekawym stanie. Podciekająca woda gruntowa może poczynić duże szkody szczególnie, jeśli nawet o niej nie wiemy. Dlatego, przy budowie domu, bardzo ważna jest izolacja piwnicy, którą należy przeprowadzić bardzo dokładnie, ponieważ nie będziemy wracać do tej pracy przez lata, a może nawet już nigdy. To dlatego tak ważne jest dokładne zaizolowanie murów piwnicznych. Piwnice zazwyczaj nie mają okien, nie można więc je po prostu przewietrzyć. Są najczęściej ukryte pod powierzchnią ziemi, gdzie łatwy dostęp mają do nich różnego rodzaju wody gruntowe, zacieki, czy nawet okresowe zalewy. Takie mury nie mają kiedy wyschnąć, dlatego w przypadku słabej izolacji – lub co gorsza jej braku – w piwnicach dość szybko pojawia się wilgoć. Do zawilgocenia całego domu, to już tylko przysłowiowy krok. Wilgoć „idzie” po murach w górę powoli, ale systematycznie i konsekwentnie. Izolacja piwnic jest więc niezbędna, aby cały dom był utrzymany w doskonałej kondycji przez lata, a może nawet pokolenia. 

Eliminacja wilgoci jest też bardzo ważna dla zdrowia mieszkańców. W wilgoci mają okazję rozmnażać się – często bardzo niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców – grzyby i różnego rodzaju drobnoustroje, mające destrukcyjny wpływ na ludzi zamieszkujących takie domy. Dlatego warto zadbać o dokładną izolację naszej piwnicy.

Categories: Budowa i remont