Grzejniki w ogrzewaniu elektrycznym

 

Ogrzewanie elektryczne, pomimo wyższych kosztów eksploatacji ze względu na dość wysoką cenę za energię elektryczną, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ten rodzaj ogrzewania może być z powodzeniem główną instalacją grzewczą w domu, jak również dodatkowym sposobem ogrzewania w razie awarii podstawowej instalacji, lub gdy jej działanie jest niewystarczające.

Modele grzejników na prąd

grzejniki konwekcyjneDecydując się na ogrzewanie elektryczne należy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich grzejników. Ich moc musi być wystarczająca, aby zapewnić komfort cieplny w pomieszczeniu, ale z drugiej strony dobrze jest, jeśli grzejnik będzie energooszczędny. Grzejniki elektryczne różnią się między sobą w szczególności sposobem działania. Należą do nich zarówno grzejniki konwekcyjne, jak i promienniki ciepła oraz grzejniki olejowe. Każdy z nich działa na innych zasadach i w inny sposób ogrzewa pomieszczenie. Grzejniki konwekcyjne ogrzewają zimne powietrze wydmuchując je następnie do pomieszczenia. Ten rodzaj grzejnika nagrzewa się bardzo szybko, a efekty jego pracy możemy odczuć tuż po jego włączeniu. Oczywiście na nagrzanie całego pomieszczenia trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Pamiętajmy także, że dla sprawniejszego działania w dużym pomieszczeniu warto zainstalować dwa lub trzy mniejsze grzejniki, które znacznie szybciej zapewnią odpowiednią temperaturę niż jeden duży grzejnik. Grzejniki konwekcyjne dzielimy również na dwie grupy: te z wymuszonym obiegiem powietrza oraz te z obiegiem naturalnym. Inną grupą grzejników elektrycznych są promienniki ciepła, które ogrzewają za pomocą promieniowania cieplnego. W przypadku tych urządzeń ogrzewane są sprzęty i ludzie, a nie, jak w przypadku konwekcji, powietrze w pomieszczeniu. Te grzejniki sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność dogrzania np. miejsca pracy.

Ostatnim rodzajem grzejników na prąd są grzejniki olejowe. Nagrzewany we włączonym do prądu grzejniku olej oddaje do pomieszczenia ciepło jeszcze długo po jego wyłączeniu, co różni te urządzenia od dwóch pozostałych. Większość modeli grzejników elektrycznych można spotkać zarówno w wersji stacjonarnej (do powieszenia na ścianie), jak i mobilnej (można postawić urządzenie w dowolnym miejscu w pomieszczeniu).

Więcej modeli znaleźć można na: https://www.jaga.com.pl/

 

Categories: Dom i wnętrze