Instalacje nawadniające do ogrodu

Podlewanie roślin latem to konieczność na naszej szerokości geograficznej. Każdy ogród, nawet ten niewielki, czy też skrawek trawnika, potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Aby nasz ogród cieszył oko nawet podczas upalnego lata, zamiast straszyć pustynnym wyglądem, nie wystarczą skąpe opady deszczu, konieczne jest podlewanie. Można to robić na dwa sposoby: ręcznie lub automatycznie.

Nawadnianie ogrodu – proste i oszczędne

sterownik do nawadnianiaJeśli dysponujemy niewielkim ogródkiem z ograniczoną ilością nasadzeń podlewanie wężem ogrodowym w zupełności wystarczy i nie będzie z naszej strony specjalnie pracochłonne. Inaczej ma się sprawa w przypadku większych przestrzeni, gdzie podlewanie ręczne byłoby bardzo czasochłonne. W grę wchodzi także zużycie wody, które podczas podlewania ręcznego bywa dość spore. Na zużyciu wody można zaoszczędzić inwestując w system nawadniający do ogrodu, który będzie dozował wodę w odpowiednich ilościach, bez przelewania roślin i niepotrzebnego jej marnowania. Instalacja nawadniająca może składać się zarówno ze zraszaczy, jak i linii kroplujących czy węży pocących. Dobór odpowiednich elementów uzależniony jest od rodzaju nasadzeń i ich szczególnych wymagań. Wygodnym rozwiązaniem jest sterownik do nawadniania, który w zależności od stopnia zaawansowania zaoszczędzi nam jakiejkolwiek pracy przy podlewaniu. Nowoczesny sterownik do nawadniania wyposażony jest w miernik poziomu wilgoci gleby, a także w czujnik deszczu. Dzięki temu nie będziemy przelewać roślin i marnować przez to wody, a nasz ogród niezależnie od warunków pogodowych będzie zawsze tak samo nawodniony. Pamiętajmy, że inne rozwiązania sprawdzą się podczas podlewania trawników, inne natomiast w przypadku rabat kwiatowych czy w warzywniku. Linia kroplująca lub też wąż pocący pozwolą delikatnie, lecz systematycznie dozować wodę wprost pod roślinę do jej systemu korzeniowego. Zraszacze natomiast idealnie sprawdzą się na dużych powierzchniach, jak w przypadku trawników.

Instalacja nawadniająca w ogrodzie to oszczędność czasu i pieniędzy. Im większy ogród, tym bardziej opłaca się zainwestować w automatyczne nawadnianie, które dostarczy roślinom dokładnie tyle wody, ile im potrzeba w określonych warunkach pogodowych, bez nadmiernego obciążania naszego portfela rachunkami za wodę.

Categories: Dom i ogród