Jak wygląda budowa pieca kaflowego?

Tradycyjne piece kaflowe przez wiele stuleci pełniły funkcję kuchni i głównego źródła ciepła w domu. Do dziś piece takie są ozdobą parków etnograficznych, chałup w skansenach, ale też coraz więcej osób myśli o powrocie do tego typu tradycyjnych rozwiązań. Skąd renesans pieców kaflowych? Także współcześni zduni potrafią wykonać piec z kafli do kuchni.
Tradycyjny piec z kafli do kuchni
W nowoczesnej kuchni można zbudować także tradycyjny piec kaflowy. Usługi zduna stają się popularne. Zatem jakie warunki należy spełnić, by posiadać w domu piec z kafli? Przede wszystkim potrzebny jest czynny przewód kominowy. W dzisiejszych czasach budowa pieca kaflowego jest bardzo opłacalna. Może to być dodatkowe źródło ciepła w domu. W piecu takim temperatura utrzymuje się przez długi czas, a ogrzewanie tradycyjnym drewnem jest tanie i ekonomiczne. Usługi zduna obejmują budowę pieca z wykorzystaniem nowoczesnych, ekologicznych materiałów oraz tradycyjnych technik, np. lepienia dekoracyjnych kafli. Zdun wykonuje także naprawy pieców, które znajdują się w zabytkowych kamienicach. Jeszcze przed II Wojną Światową stawiano piece tego typu. Grube, wytłaczane kafle zapobiegają przegrzewaniu się pieca i pomagają utrzymać optymalną temperaturę. Piece zduńskie wykorzystywane są też w stylowych, swojskich lokalach gastronomicznych, które podają dania regionalne, np. góralskie. Piece są bardzo proste w obsłudze i praktycznie bezawaryjne.
W kuchni lub w salonie można postawić piec kaflowy. Podobnie jak w dawnych czasach, również i dziś, może on pełnić podwójną rolę. Z jednej strony to element alternatywnego, taniego ogrzewania, zaś z drugiej piękny element dekoracyjny. Piec kaflowy może być połączony z kuchnią, paleniskiem lub piecem służącym do wypiekania bochenków chleba.