Leczenie depresji a kardiologia

depresja

Nigdy nie myślałam, że będę miała cokolwiek wspólnego z psychologią. Zawsze uważałam, że nie jest to prawdziwa dyscyplina medyczna, tylko coś pomiędzy medycyną, a naukami humanistycznymi. Jednak czasem przydaje się to w leczeniu depresji.

Leczenie depresji w Krakowie jest trudne.

depresjaSama pracuję jako kardiolog i opieram się na twardych wynikach badań, EKG, badaniach krwi, osłuchiwaniu pacjenta, a nie na tym co on mi powie, bo przecież nie powie mi absolutnie wszystkiego, nawet jeśli się go zapewni o tajemnicy lekarskiej gwarantującej, że nic z gabinetu nie wyjdzie na zewnątrz. Poza pracą w szpitalu prowadziłam prywatny gabinet wraz z inną lekarką, która zajmuje się endokrynologią. Przez wiele lat nasza współpraca bardzo dobrze się układała, ale niestety Agnieszka przeprowadziła się do innego miasta, miałam więc pusty, niepotrzebny gabinet. Dałam ogłoszenie, że go wynajmę, ale początkowo nikt się nie zgłosił. Później przyszedł jeden psycholog, ale powiedziałam mu, że to chyba nie miejsce dla niego. On nie dawał jednak za wygraną, twierdził, że moja specjalizacja i leczenie depresji w Krakowie ma wiele ze sobą wspólnego. Ja nie byłam do tego przekonana, ale nikt inny się nie zgłosił, został mi więc gabinet psychologiczny. Minęło kilka tygodni i nic specjalnego się w gabinecie nie działo. Pacjenci siedzieli grzecznie na krzesełkach, a bałam się, że skoro psycholog oferuje leczenie nerwicy to będę tu mieć zgraję nerwowych osób, które będą zakłócały moją sprawę. Nic takiego się jednak nie stało. Pacjenci przychodzili na konsultacje psychologiczne, wychodzili z nich i nigdy nie robili kłopotów. Stwierdziłam, więc, że ten psycholog z Krakowa to był dobry pomysł. Nie wiedziałam jednak jak bardzo. Pewnego dnia przyszedł do mnie pacjent odesłany z jego gabinetu, który oskarżał się na bóle serca. Moje badanie nic nie wykazało, mężczyzna był zdrów jak ryba. Na koniec dnia zagadałam psychologa o ten przypadek, a on powiedział, że mówił mi, iż leczenie depresji i kardiologia mają wiele wspólnego. Jego pacjenci często się skarżą na bóle serca, dolegliwości żołądkowe i inne dolegliwości somatyczne, spowodowane depresją, ale musi przez rozpoczęciem leczenia wykluczyć wszystkie możliwości.

Jak widać gabinet psychologiczny był lepszym pomysłem niż myślałam, bo dzięki niemu mam jeszcze więcej pacjentów niż miałam dotychczas. Naprawdę leczenie depresji ma wiele wspólnego z kardiologią.

Categories: Zdrowie i uroda