Materiały opatrunkowe w domowej apteczce

Zaopatrzenie domowej apteczki w niewielu domach należy do zadań priorytetowych. Standardowo, przypominamy sobie o tym wówczas, kiedy trzeba z niej skorzystać. Najczęściej sięgamy do niej kiedy „krew tryska”, albo obrzęk rośnie „w oczach” i potrzebny jest opatrunek. W apteczce znajdziemy jakiś środek dezynfekujący, okład niwelujący obrzęk i materiały opatrunkowe.
Bandaże czy plastry?
Oczywiście na stanie powinny być i jedne i drugie. Bandaże, inaczej opaski, stosujemy przy zwichnięciach i innych bezkrwawych dolegliwościach, wymagających usztywnienia lub okładu. Natomiast przy skaleczeniach i otwartych ranach zalecane są dobre plastry z opatrunkiem. Najlepsze z nich, to plastry silikonowe, które dzięki właściwościom silikonu, są przewiewne, wodoodporne, elastyczne. Produkowane w różnych kształtach i wielkościach, nie tracą swoich walorów przez długi okres czasu, dlatego mogą stanowić trwałe wyposażenie apteczek domowych i samochodowych. Pośród wielu rodzajów plastrów, możemy jeszcze wyodrębnić, plastry żelowe na pęcherze, czy też wyjałowione, antybakteryjne. Wysoko specjalistyczne plastry, to pooperacyjne i przeciw przepuklinie u niemowląt. W grupie materiałów opatrunkowych mamy jeszcze przylepce, które służą do przylepiania opasek i podtrzymywania różnych „instalacji” medycznych. Szczęśliwie, dostęp do tych materiałów jest powszechny i nie ma problemów z ich nabyciem. Znajdują się w każdej aptece, większości marketów, no i oczywiście we wszystkich sklepach internetowych.
Wystarczy tylko pamiętać o tym, aby zawsze znajdowały się w naszych apteczkach, bo nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie z nich skorzystać, bo ktoś z domowników się skaleczył. Tym bardziej, że taki apteczny przylepiec ma wiele innych zastosowań w gospodarstwach domowych.