Najbardziej opłacalna energia

fotowoltaika śląsk

Od czasu wynalezienia pierwszych urządzeń napędzanych energią elektryczną ciągle pojawia się pytanie – skąd ją brać? Naukowcy i badacze z wielu instytutów naukowych na świecie dostrzegają kilka opcji i spierają się która z nich jest najbardziej efektywna.

Ostatnio energia fotowoltaiczna jest najbardziej opłacalna

fotowoltaika śląskCiężko jest bowiem wybrać jedną która będzie przebijała pozostałe we wszystkich aspektach. Jak dotąd najczęściej czerpiemy energie z Spalania paliw kopalnianych (węgiel, gaz), Energi słonecznej (fotowoltaika śląsk), Wiatru, Rozszczepiania atomu, Wody, Źródeł geotermalnych. Wszystkie powyżej wymienione możemy podzielić dalej na trzy kategorie. Źródła odnawialne – Elektrownie wiatrowe, wodne i panele fotowoltaiczne Źródła połowicznie odnawialne – Elektrownie atomowe Źródła nieodnawialne – Elektrownie gazowe, węglowe Jak podejdziemy do pozyskiwania energii ze strony ekologicznej oczywiste stanie się, że najbardziej opłacalnymi są elektrownie wykorzystujące źródła odnawialne i połowicznie odnawialne. Jeżeli jednak uznamy czynnik ekonomiczny za ważniejszy bardziej korzystne są elektrownie używające źródeł nieodnawialnych. Jest tak dlatego, że (na przykładzie fotowoltaniki) zbudowanie aparatury potrzebnej do wykorzystania tego rodzaju energii jest kosztowne. Panele fotowoltaiczne zapewniające prąd tylko dla jednej rodziny kosztują od piętnastu tysięcy złotych. Czyli zapewnienie energii, potrzebnej aby zaopatrzyć cały Śląsk, kosztowało by miliardy. Jednak zaletą tej metody jest brak jakichkolwiek strat. Takie pozyskiwanie prądu nic nie kosztuje. Nie wydzielają się przy tym również żadne produkty uboczne.

Z kolei aparatura potrzebna do wydobywania energii z paliw kopalnianych jest o wiele tańsza. Jednak sam proces generuje koszty z którymi muszą liczyć się jej użytkownicy. Ponadto podczas spalania węgla wydobywa się wiele szkodliwych substancji które zatruwają atmosferę i powodują globalne ocieplenie. Właśnie dlatego teraz na śląsku obserwujemy wielkie zanieczyszczenie powietrza.