Nieinwazyjne badania nieniszczące

 

Dzisiejsza technologia pozwala na bezinwazyjne badanie budynków. Dzięki temu nie ma konieczności naruszania struktury, czy konstrukcji budynków. Nowoczesne metody nie wymagają opuszczania budynków oraz zatrzymywania produkcji co jest ich ogromnym plusem.

Nieniszczące metody diagnostyki obiektów budowlanych

badania nieniszczące i diagnostykaAby budynki były w odpowiednim stanie technicznym należy regularnie dokonywać oceny stanu technicznego. Ocena taka jest niezbędna aby prawidłowo je utrzymywać. Na rynku istnieje wiele firm które świadczą takie usługi. Jednak należy coraz częściej metody oceny tradycyjnej stanu budynku są wypierane przez nowe technologie. Tradycyjne metody mają wiele wad w tym otrzymanie jedynie punktowej informacji o stanie obiektu czy niszcząca metoda pobrania próbki. Wiele osób szczególnie przedsiębiorców decyduje się na zlecenie takich badań firmą posługującym się nowoczesną techniką diagnostyczną, badania nieniszczące i diagnostyka dają możliwość wykonania i pozyskania niezbędnych informacji bez inwazyjnych metod, które mogą mieć wpływ na obiekt budowlany. Badania nieniszczejące określane skrótem NDT (z języka angielskiego Not-Destructive Testing) pozwalają na przeprowadzenie badania w dowolnym miejscu. Badania te wymagają połączenia kilku metod, aby dały rzetelny i wiarygodny wynik. Wyróżniamy kilka metod diagnostyki. Metodę mechaniczną, elektromagnetyczną, spektroskopową oraz elektromechaniczną. Odpowiednia kombinacja tych metod pozwala prawidłowo ocenić stan budynku. Otrzymywane wyniki powinny być analizowane przez profesjonalne firmy, które mają w tej dziedzinie duże doświadczenie.

Diagnostyka i badania NDT cały czas się rozwijają. Stanowią bezpieczną i skuteczną alternatywę w porównaniu do tradycyjnych badań dzięki czemu cieszą się bardzo dużą popularnością w firmach przemysłowych czy produkcyjnych.

 

Categories: Biznes i przemysł