Ograniczenie zużycia mediów w przemyśle

W każdym przedsiębiorstwie kluczowym zagadnieniem jest obniżanie kosztów i zwiększanie wydajności. W zależności od charakterystyki i profilu działalności może to dotyczyć różnych sfer i zagadnień. W zakładach przemysłowych działania optymalizacyjne skupiają się przede wszystkim na obniżeniu zapotrzebowania na media niezbędne do realizacji procesów. Może to być na przykład woda czy ciepło.
Jak zwiększyć efektywność energetyczną w zakładzie?
Niemniej jednak większość odbiorników do swojego poprawnego działania wymaga dostawy prądu. Właśnie dlatego potrzebne są rozwiązania, które zapewnią mniejsze zużycie energii elektrycznej przez poszczególne odbiorniki. Jednym z najczęściej spotykanych działań jest wymiana źródeł światła z tradycyjnych na LED-owe. Przynosi to bardzo duże korzyści w postaci poboru mniejszej mocy oraz większej żywotności samych opraw. Kolejnym krokiem, który może być wykonany jest zlecenie modernizacji maszyn czy przebudowy linii technologicznych. Niemniej jednak takie działania muszą być wynikiem analizy dostępnych danych, które są zbierane przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Dopiero po ich dokładnym przestudiowaniu możliwe jest wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Często spotykanym rozwiązaniem jest również przeprowadzenie audytu energetycznego, którego celem jest opisanie stanu rzeczywistego oraz możliwości działań, które mogą być podjęte. Jest to często spotykana praktyka.
Wdrożenie poszczególnych sugestii zawartych w raporcie końcowym może prowadzić do znacznego obniżenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Jak widać obecnie ważnym zagadnieniem jest optymalizacja procesów, która pozwala pozostać konkurencyjnym na rynku. Dotyczy to w szczególności przedsiębiorstw produkcyjnych, gdzie każdego dnia realizowanych jest wiele procesów. Właśnie tam istnieje największe pole do manewru.