Rodzaje gaśnic przeciwpożarowych

 

Gaśnice to urządzenia, które niejednokrotnie uratowały już komuś życie. Są w szkołach, ośrodkach zdrowia i innych miejscach publicznych. Dobrze jest, gdy posiadamy też taką gaśnicę w domu, ponieważ w razie pożaru możemy go nieco zagłuszyć i poprzez właśnie gaśnice uratować nasz dobytek, a czasem życie.

Gaśnice ratują życie

gaśnica proszkowa 6kgKażdy z nas powinien odróżniać rodzaje gaśnic i wiedzieć, w jaki sposób posłużyć się nimi, gdy zajdzie taka konieczność. Nieprawidłowe użycie gaśnicy albo skorzystanie z nieodpowiedniego urządzenia tego typu może nieść za sobą przykre konsekwencje. Dlatego zawsze należy sprawdzić oznaczenie gaśnicy, które mówi nam o tym, do jakiego typu pożarów może być ona zastosowana. Istnieje kilka typów gaśnic, w których znajdują się różne rodzaje środka gaśniczego. Jeżeli np. jesteśmy zmuszeni ugasić pożar urządzenia elektrycznego, najodpowiedniejsza będzie dla nas gaśnica proszkowa 6kg, która powinna spokojnie poradzić sobie z tym problemem. Ponadto jej waga umożliwia użycie jej przez prawie każdego. Oprócz gaśnic proszkowych mamy również gaśnice wodne, które nadają się do gaszenia materiałów takich jak np. drewno, papier.  Następnym rodzajem tych urządzeń są gaśnice pianowe. Nimi ugasimy palącą się ciecz, ale nie nadaje się do pożarów urządzeń elektrycznych i metali. Kolejne to gaśnice z dwutlenkiem węgla. Te mogą być używane do walki z pożarem urządzeń pod napięciem elektrycznych i nie nie powodują uszkodzeń chemicznych w gaszonych obiektach. Trzeba też  pamiętać, że wysokie stężenie dwutlenku węgla może być szkodliwe dla zdrowia. Najczęściej spotykaną gaśnicą jest właśnie gaśnica proszkowa 6kg, ponieważ to tego typu pożary zdarzają się najczęściej.

Jak wcześniej wspomniałam, każdy z nas powinien znać rodzaje gaśnic i znać ich zastosowanie oraz wiedzieć jak je obsługiwać, by w razie konieczności poradzić sobie skutecznie z rozprzestrzeniającym się pożarem. Może to nam uratować życie.

 

Categories: Wyposażenie domu