Rodzaje taśm do transporterów

Zadania transportowe w przedsiębiorstwach bardzo różnych branż są realizowane za pomocą specjalistycznych przenośników taśmowych, rolkowych, łańcuchowych oraz wielu innych urządzeń. Bardzo ważną rolę odgrywają przenośniki taśmowe, które cechują się bardzo dużą funkcjonalnością zależną od rodzaju użytej taśmy nośnej.

Materiały wykorzystywane do konstrukcji taśm przenośnikowych

taśmy modułowePrzenośniki taśmowe służą do przenoszenia bardzo różnorodnych ładunków w wielu zupełnie odmiennych gałęziach przemysłu od górnictwa aż do branży medycznej. Ta wyjątkowa wszechstronność wynika z budowy taśm przenośnikowych oraz konstrukcji samego transportera. W zależności od taśmy nośnej na przenośnikach tego rodzaju transportuje się materiały sypkie, gruz, towary w kartonach i kontenerach, owoce czy wszelką drobnicę. W zależności od rodzaju ładunków oraz warunków pracy stosuje się inne materiały. Bardzo ciekawym rodzajem nośników są taśmy modułowe wykonywane z tworzyw sztucznych metodą wtryskową. Można im nadać dowolną fakturę dopasowaną do kształtu przenoszonych ładunków. Najczęściej wykorzystuje się je do transportu drobnicy. Są one bardzo łatwe w montażu poprzez szybkie łączenie kolejnych modułów. W przypadku niektórych towarów stosuje się taśmy wykonane z filcu lub tkanin łączonych bezkońcowo. Do pracy w bardzo trudnych warunkach środowiska do budowy taśm wykorzystuje się bardzo odporne surowce jakimi są teflon lub silikon. Podobnie jak popularne taśmy gumowe mają one budowę warstwową z rdzeniem z tkanin poliestrowym lub poliamidowym w postaci tkaniny.

Przenośniki taśmowe są największą grupą transporterów wykorzystywaną w najróżniejszych branżach. W wielu przypadkach są one podstawą funkcjonowania wewnętrznych linii transportowych zapewniających ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa co ma kluczowe znaczenia dla jego istnienia.

Categories: Przemysł / Produkcja