Sposób na pozbycie się leków przeterminowanych

Zaopatrując domową apteczkę w niezbędne medykamenty, warto co jakiś czas sprawdzić, czy przypadkiem nie zbliża się koniec ich terminu ważności. Jeśli przekroczą one swoją dopuszczalną do przyjęcia przez pacjenta datę, mogą stać się toksyczne lub – w najlepszym wypadku – stracić swoje lecznicze właściwości.

Praktyczne pojemniki na leki po terminie

pojemniki na leki przeterminowaneMedykamenty, tak samo jak żywność mają swoją określoną odgórnie datę przydatności do podania. Często nie zwracamy na to uwagi, gromadząc spore zapasy toksycznych lub niedziałających substancji w domowych apteczkach lub co gorsza aplikujemy je nadal. Wynika to często z braku wiedzy o szkodliwości tego typu substancji. W innym przypadku – po prostu nie wiemy, co zrobić z medykamentami, którym skończył się termin przydatności. Rozwiązaniem tego problemu są praktyczne pojemniki na leki przeterminowane, które znajdują się obecnie w większości aptek, a nawet drogerii czy sklepów medycznych. Umieszcza się w nich ekologiczne worki, które następnie – po zapełnieniu zawartości – są wywożone do specjalnych miejsc utylizacji odpadów toksycznych. Pozostawienie leków w takich pojemnikach jest bezpieczną, godną pochwały postawą osoby, która troszczy się zarówno o zdrowie swoje, jak i innych członków społeczeństwa, a także o dobro środowiska. Pojemnik możemy być wykorzystywany wielokrotnie, tak samo jak zwykła śmietniczka, posiadając wymienne worki z biodegradowalnych ekologicznych materiałów.

Apteka może dokonać zakupu takiego pojemników w hurtowni, a także zawiązać współpracę z firmą wywozową, która w kompleksowy sposób zadba o wywóz szkodliwych dla zdrowia substancji wydzielających się z przeterminowanych leków. Niezwykle przydatne i funkcjonalne kontenery kompaktowych rozmiarów pomieści każde wnętrze apteczne.