Urządzanie tarasu a płytki tarasowe

mała architektura miejska

Coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę z miasta na wieś. Chcą mieć własny dom, własny skrawek zieleni, ciszę, spokój, brak tłumów na ulicach. Miło jest spędzać czas na tarasie. W lecie można przenieść tam jadalnię, rozstawić leżak i opalać się, spotkać się ze znajomymi na grillu i porozmawiać, czy robić bardziej prozaiczne rzeczy, jak wystawienie mokrego prania na suszarce, które na zewnątrz szybciej wyschnie i będzie ładniej pachniało.

Płytki tarasowe to nieodzowna część urządzania tarasu

mała architektura miejskaDobrze zaprojektowany i wykonany taras będzie nie tylko praktycznym miejscem do spędzania czasu, ale także ozdobą dla naszego domu i ogrodu. O czym należy pamiętać czy jego urządzaniu? Przede wszystkim liczą się materiały. Trwałe tworzywa sprawią, że nie będziemy musieli martwić się o taras, jego zniszczenia, czy konserwację, bo będą one na tyle dobre, że nie będziemy musieli nic z nimi robić. Płytki tarasowe powinny mieć wysoką klasę ścieralności, by przesuwając po nich meble nie porysować ich. Możemy użyć też drewnianych paneli tarasowych, ale to rozwiązanie tylko dla zadaszonych tarasów, które nie są narażone na działanie słońca i deszczu, które uszkodziłyby strukturę drewna. Płyty z betonu architektonicznego to ciekawe rozwiązanie dla ścian tarasowych. Zazwyczaj taras jest w tych samych kolorach co dom, czyli ściany są otynkowane i/lub pomalowane, choć wcale tak być nie musi. Takie płyty mogą być ozdobne, co dodatkowo oddzieli wizualnie taras od reszty domu. Meble z betonu nie są dobrym rozwiązaniem na tarasie. Jeżeli jest on stworzony na wylewanym fundamencie i wyłożony kostką to byłby w stanie utrzymać takie meble, aczkolwiek i tak źle by one wyglądały. Najwyżej ławka parkowa może być betonowa, ponieważ w ogrodzie będzie ona lepiej pasować. Roślinność przykryje szarość betonu i sprawi, że wkomponuje się ona w otoczenie. Do mała architektura miejska takie jak ławek możemy dodać duże donice.

Przecież nie wszystkie rośliny muszą się znajdować w ziemi, część z nich, szczególnie tych, które nie lubią dzielić przestrzeni z innymi kwiatami może znajdować się w donicach. Nowoczesne donice świetnie sprawdzą się także na tarasie, więc możemy je dopasować kolorystycznie do tych stojących przy ławkach parkowych, dzięki czemu osiągniemy w ogrodzie i na tarasie harmonię.

Categories: Budowa i remont