Zastosowania wełnianego filcu

Niektóre z materiałów konstrukcyjnych mają dość nietypowy charakter, a jednym z nich jest filc. Znany od tysięcy lat ciągle znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach gospodarki. Na rynku występuje pod dwiema postaciami jako filc techniczny wytwarzany raczej z syntetyków oraz wysokiej jakość filc z naturalnego włosia zwierzęcego.
Wytwarzanie i zastosowanie naturalnego filcu
Współczesna produkcja naturalnego filcu odbywa się według tej samej idei jaka stosowano kilka tysięcy lat temu. Obecnie wykorzystywane są nowoczesne urządzenia mechaniczne lecz filc wełniany wytwarzany jest w procesie filcowania zwanego także spilśnianiem na starożytnych zasadach. Naturalne włosie, w tym przypadku owcze runo, moczone jest w wodzie i dokładnie mieszane. Następnie uzyskana mokra masa zostaje równomiernie rozłożona i wysuszona poddawana podwyższonemu ciśnieniu. Uzyskane maty posiadają różną grubość w zależności od potrzeb dalszego przetwarzania przez odbiorców. Dobry filc naturalny jest spójny i nie ulega rozciąganiu. Można go barwić na dowolne kolory. Naturalny filc wełniany z racji swojego pochodzenia jest naturalny na atak przez czynniki biologiczne. W celu minimalizacji ryzyka do mieszanki naturalnej wełny dodaje się pewien procent włókien syntetycznych, którymi najczęściej są poliestry lub włókna nylonowe. Naturalny filc jest bardzo dobrym surowcem do produkcji wyrobów galanteryjnych, ozdobnych i pamiątkarskich. Na skalę przemysłową jest wykorzystywany do produkcji świetnych uszczelek do systemów olejowych i smarowniczych.
Filc naturalny jest podstawowym surowcem do produkcji różnorodnych podkładek pod meble, tarcz polerskich, podkładek wygłuszających drgania. Pełnię zastosowań tego bardzo ciekawego i trochę niedocenianego materiału poznamy odwiedzając strony internetowe producentów.