Zdrowy koń dzięki odpowiedniej paszy

Żywienie konia ma ogromny wpływ na jego zdrowie, zachowanie i wygląd. Ważne jest zatem, by podawać wysokiej jakości pasze, które powinny być dostosowana do rasy, masy ciała, a także rodzaju wykonywanej przez konia pracy. Podstawą jego pożywienie powinna być trawa i siano. Czasem pojawiają się różnego rodzaju problemy zdrowotne, które wymagają zmiany jadłospisu.

Dobry skład paszy dla koni z wrzodami

pasza dla koni z wrzodamiW takich sytuacjach niezwykle pomocna okazuje się pasza dla koni z wrzodami, która powinna być bogata w witaminy i minerały, a także inne substancje odżywcze. Wiele tego typu produktów posiada lucernę, która jest dobrym źródłem białka. Taka pasza świetnie sprawdza się w przypadku koni, które mają zwiększone wymagania żywieniowe. Aminokwasy ułatwiają regenerację konia po wysiłku. Wysokiej jakości karma sprzyja rekonwalescencji po różnego rodzaju schorzeniach, powinna zawierać składniki odżywcze, które łatwo się przyswajają. Konie z chorobą wrzodową żołądka powinny otrzymywać specjalną pasze, która wykazuje pozytywny wpływ na funkcjonowanie ich układu pokarmowego. Powinno się w niej znaleźć dużo wapnia i białka, które korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową. Zwierzęta z zaburzeniami metabolicznymi powinny otrzymywać paszę o naturalnym składzie, która odpowiada za ich dobrą kondycję. Częstym schorzeniem, jakie występuje u koni, są wrzody. Dotyczą one błony śluzowej przełyku, a także innych elementów układu pokarmowego.

Patologiczne zmiany bywają uciążliwe, objawiają się zazwyczaj biegunkami, spadkiem masy ciała, matową sierścią i wzmożonym wydzielaniem śliny. W przypadku wystąpienia wrzodów u koni konieczne są odpowiednie badania, by odpowiednio zdiagnozować problem. Konieczne wówczas okazuje się zastosowanie specjalistycznej karmy, która zapobiega pojawianiu się nieprzyjemnych objawów.

Categories: Rośliny i zwierzęta