Zmiany w myśleniu o wentylacji – gruntowy wymiennik ciepła

gruntowy wymiennik ciepła

Zastanawiałeś się jakiś jak powinna wyglądać wentylacja w Twoim domu? Czy zainstalujesz rekuperator. Jak rozmieścisz kanały wentylacyjne? Czy warto inwestować w gruntowy wymiennik ciepła? Te oraz inne pytania związane z kwestią ogrzewania i wentylacji Twojego domu, to niezwykle ważna kwestia. Nie możesz jej odkładać na później. To zestaw podstawowych pytań, które powinieneś sobie zadać, jeśli masz w planach budowę domu.

Gruntowy wymiennik ciepła i rekuperacja – technologia w kanałach wentylacyjnych

 

gruntowy wymiennik ciepłaPo pierwsze jaki system grzewczy w nim zainstalujesz i po drugie, czy da się równocześnie zapewnić mieszkaniu stałą cyrkulację powietrza i ustrzec go przed niepotrzebną utratą ciepła? To wszystko da się zrobić, o ile zastosujesz najnowocześniejsze i sprawdzone na zachodzie metody przy planowaniu swojego domu. Rekuperator polecany jest od dłuższego czasu, ale potrzeba jeszcze wielu lat edukacji, by społeczeństwo zrozumiało, na czym ten system polega.
Niestety mamy często do czynienia ze starym budownictwem, a ludzie zgodnie z zaleceniami ocieplają domy i wymieniają okna, zapominając jednak o zapewnieniu w domu cyrkulacji powietrza. Zapominają lub ignorują, ponieważ teoretycznie prawo budowlane wykazuje konieczność odpowiedniej wentylacji domu. Co więc zainstalować w domu?
Rekuperator oraz system kanałów. Kanały wentylacyjne powinny być rozbudowaną siecią sięgającą w każdy zakamarek domu. Cały ten system jest niezwykle korzystny. Rekuperacja bowiem to korzyść dla naszego zdrowia, komfort mieszkania w dobrze wywietrzonym domu, ogromna wygoda związana z brakiem konieczności osobistego dbania o wentylację (regularnego wietrzenia domu na przykład przez otwieranie okien) oraz – co jest dla nasz bardzo ważne – znacznie oszczędności.

Gruntowy wymiennik ciepła to najważniejszy element systemu, bowiem to dzięki niemu dostarczane do domu świeże powietrze, jest wstępnie ogrzane. Jednak by wszystko działało, musi być zaprojektowane przez specjalistów i uwzględnione już na etapie projektu domu. Warto pamiętać – świeże powietrze na co dzień, to przecież gwarancja naszego zdrowia.

Categories: Budowa i remont